kortizols, stress

Daudzi, kas regulāri interesējas par uzturu un ķermenī notiekošajiem procesiem, droši vien jau zina par to, ka kortizols ir stresa hormons, kas mums ir jāuzmana, lai nenodarītu kaitējumu veselībai.

Britu pētnieki ir nonākuši pie atklāsmes, ka hroniski paaugstināts kortizola līmenis dramatiski paaugstina iespējas uzņemt lieko svaru.

Pētījums

Pētnieki pieaicināja 2527 cilvēkus vecumā virs 50 gadiem, lai tiem nomērītu ķermeņa masas indeksu (BMI), vidukļa apkārtmēru un kortizola līmeni. Lai noteiktu kortizola koncetrāciju, tika analizēts matu sastāvs katram dalībniekam. Tā kā mati vidēji aug ar ātrumu 1cm mēnesī, tad tika pētītas 2cm šķipsnas, lai redzētu kortizola izmaiņas 2 mēnešu griezumā.

Rezultāti

Tika atklāts, ka dalībniekiem ar lieko svaru ir augstāki kortizola līmeņi nekā tiem, kam ķermeņa masas indekss ir veselīgās robežās. Vēljovairāk, tiem, kuru ķermeņa liekas svars bija vēl augstāks (BMI >30), kortizola līmeņi bija vēl augstāki.

Pētnieki atklāja, ka ir skaidra korelācija starp kortizola līmeņiem un vidukļa apkārtmēru. Vīriešiem bija visaugstākie kortizola līmeņi, ja vidukļa apkārtmērs bija 102cm un vairāk. Sievietēm bija vairāk kortizols atrasts, ja viduklis pārsniedza 88cm.

Šo informāciju var izmantot dažādi. Ja neesi apmierināts ar savu vidukļa apkārtmēru vai svaru, iespējams ir jāpaskatās vispirms, cik stresaina ir ikdiena un vai ir iespējams stresu samazināt. Lieliska metode, ko vienmēr varam rekomendēt ir meditācija. Tāpat arī, ja tiek novērots, ka ir strauji pieaudzis stress, ir vēljovairāk jākontrolē uzturs.