mindfulness

Vai Tev dienā ir 5 – 10 minūtes laika, lai nedarītu neko? Šeit gan nav runa par bezmērķīgu sociālo tīklu rullēšanu uz leju vai seriālu skatīšanos, kas arī daudziem skaitās, kā nekā nedarīšana. Mēs domājam īstu miera stāvokli, meditatīvu mirkli, kas plašākā pasaulē ir pazīstams, kā “mindfulness”.

Kas ir “mindfulness”?

Kā jau iepriekš mazliet priekšā pateicām, “mindfulness” ir meditatīvs brīdis. Tā ir apziņa, kas veidojas mirklī, kad pievērs uzmanību tagad notiekošajam, bez aizspriedumiem. Kā daudzi saka – esi tieši tur un tagad, ar prātu piefiksē mirkli – skaņas, notiekošo, bet neļauj prātam klīst tālāk un domāt par to, vai ir piens ledusskapī un ko darīsi vakarā.

Ieguvumi

Esot šajā stāvoklī, tas Tevi nomierinās. Šāds prāta un apziņas treniņš var arī cilvēku sagatavot kādam nozīmīgam notikumam – sacensībām, intensīvam treniņam, prezentēšanai vai jebkam citam, kas prasa 100% fokusu. “Mindfulness” spēj samazināt stresu (kortizolu), asinsspiedienu un tagad ir izpētīts, ka arī cukura līmeni asinīs.

Pētījums

Nesens pētījums mēģināja noskaidrot, vai šāds stresa samazināšanas treniņš spēj samazināt cukura līmeni asinīs sievietēm ar lieko svaru. Priekš petījuma tika pieaicinātas 86 sievietes, kuras sadalīja divās grupās:

  1. grupa, kas saņēma uztura speciālista ieteikumus 8 nedēļu garumā;
  2. grupa, kas praktizēja meditatīvo stresa samazināšanu.

Abas grupas tika pētītas 16 nedēļas. Tām tika noteikti vidējie stresa līmeņi, glikozes līmenis un asinsspiediens.

Rezultāts

“Mindfulness” grupai ne tikai ievērojami samazinājās stresa līmeņi, bet arī glikozes līmenis ievērojami kritās par 8.9mg/dL (miligrami uz decilitru, dL = 100ml) 8 nedēļu laikā un 9.3mg/dL 16 nedēļu laikā.

Lai šo vieglāk būtu saprast, veselīgiem cilvēkiem glikozes līmenim asinīs ir jābūt starp 70 un 99 mg/dL. Tas nozīmē, ka kādam, augstāk minētais samazinājums, var izšķirt to, vai viņa glikozes līmenis asinīs ir pārāk augsts vai normas robežās.  Glikozes līmenis ir viens no nozīmīgākajiem rādītājiem, kas liecina par cilvēka vispārējo veselības stāvokli, kā arī, tas ļoti bieži korelējas ar to, cik cilvēks ir slaids.

“Mindfulness” vingrinājumi

Ja vēlies arī sev gūt augstāk minētos labums veselībai, tad vari ar dažādām metodēm trenēt savu apziņu. Tev nevajag obligāti sēdēt lotusa pozā pie indiešu tradicionālās mūzikas, bet vari sākt ar ļoti vienkāršu tehniku:

  • Sēdi, stāvi vai guli. Aizver acis vai skaties kādā konkrētā punktā. Uzliec taimeri no 1 – 10 minūtēm;
  • Sāc pamanīt visas skaņas sev apkārt – no pašsaprotamām, kā balsis, mūzika, trokšķi uz ielas, līdz pat tādām fona skaņām, kā datora sīkoņa, ledusskapja rūkšana, putnu skaņām;
  • Mirklī, kad prāts sāk klejot un balss Tavā galvā paliek pa skaļu, vērs savu uzmanību atpakaļ uz apkārt esošajām skaņām;
  • Noturi uzmanību, līdz taimeris ir beidzis laika uzņemšanu.

Tas ir tik viegli, bet arī tik grūti. Iekļauj šo savā ikdienas rutīnā un Tu jutīsies ar vien labāk.