Kokosriekstu eļļa un notievēšana

5211
kokosriekstu eļļa

Kokosriekstu eļļa ir notievēšanai draudzīgākie tauki pasaulē. Tie satur īpašu taukskābju kombināciju, kas pozitīvi ietekmē vielmaiņu. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka lietojot kokosriekstu eļļu uzturā, Tu vari samazināt lieko svaru, it īpaši vēdera dobumā.

Kokosriekstu eļļa un vidēja garuma tauksābes

Eksistē vairāk kā 1500 dažādi pētījumi, kas pierādā kokosriekstu eļļas veselīgās īpašības. Kokosriekstu eļļas veselības ieguvumi ir plašāki, kā daudzi cilvēki uzskata. To lieto gan ārēji, gan iekšķīgi.

Lielākā daļa tauku, kurus mēs ikdienā uzņemam ar uzturu aizņem ilgu laiku, lai ķermenis tos pārstrādātu, bet vidējā garuma taukskābes, kuras ir atrodamas kokosriekstu eļļā pierāda sevi, kā efektīvu enerģijas avotu. Ja ierastās tauksksābes pārstrādes laikā iet caur 26 soļiem, lai tiktu izmantotas enerģijā, tad kokosriekstu eļļā atrodamās tauksksābes paņem vien 3 soļus, lai ķermenis to jau varētu izmantot

Kokosriekstu eļļa pamatīgi atšķiras no citiem tauku saturošiem produktiem. Lielākā daļa ēdienu satur garās ķēdes taukskābes, kokosriekstu eļļa pārsvarā satur vidēja garuma taukskābes. Atšķirība ir tajā, ka vidēja garuma taukskābes tiek pārstrādātas citādāk nekā garās ķēdes.

Šīs taukskābes tiek sūtītas pa tiešo no gremošanas trakta uz aknu, kur tās tiek izmantotas uzreiz enerģijā. Ir arī pierādījumi, ka vidēja garuma taukskābes tiek mazāk efektīvi noglabātas tauku rezervēs.

kokosriekstu eļļa

Kokosriekstu eļļas ieguvumi uzturā:

  • Tās ir vieglāk sagremot;
  • Netiek uzreiz noglabātas tauku rezervēs;
  • Ātrāk tiek izmantotas enerģijā;
  • Antibakteriālas un pret sēnīšu iedarbība;
  • Pasargā no asinsvadu slimībām un sirds slimībām;
  • Pasargā no paaugstināta asinsspiediena;
  • Samazina iekaisumus un artrītu;
  • Pasargā no vēža;
  • Palīdz notievēt;
  • Uzlabo imūnsistēmu.
Kokosriekstu eļļa ļauj sadedzināt vairāk kaloriju

Kā citos rakstos esam noskaidrojuši, ne visas kalorijas ir vienādas. Atšķirīgi ēdieni un makroelementi citādāk ietekmē vielmaiņu. Tiem var būt milzonīga ietekme uz mūsu hormonālo sistēmu un vielmaiņas veselību.

Kokosriekstu eļļai ir priekšrocība, ka tā ir termogēna jeb ēdot to, palielinās enerģijas patēriņš (tauku dedzināšana), salīdzinot ar citiem tauku avotiem ar vienādu kaloriju skaitu.

Vienā pētījumā tika atklāts, ka uzņemot 15 – 30 gramus (1 – 2 ēdamkarotes) ar vidēja garuma taukskābēm dienā, palielinājās enerģijas patēriņš par 5% jeb 120 kalorijām dienā. Ir arī citi pētījumi, kas apstiprina to, ka aizstājot taukus, kurus dienā uzņem ar vidēja garuma taukskābēm, cilvēki sadedzina vairāk kaloriju.

Rezultātā, tauki no kokosriekstu eļļas nav tādi paši, kā no olīveļļas vai sviesta, lai gan arī tie produkti ir pilnībā veselīgi.

taukskābes

Kokosriekstu eļļa var samazināt apetīti

Tas varbūt jau izklausās pārāk labi, lai būtu taisnība, bet ir pierādīts, ka kokosriekstu eļļa samazina apetīti, ja tā tiek izmantota uzturā un tas ļoti labi palīdz svara samazināšanai.

Lai arī aizien aktīvi notiek pētījumi par to, bet tiek uzskatīts, ka ķermenis metabolizē taukskābes kokosriekstu eļļā citādāk, kā rezultātā ķermenī esošie ketoni ir palīdz ar apetītes samazināšanos.

Pētījumi šo teoriju arī pamato. Pētījumā ,kurā piedalījās 14 veselīgi vīrieši, atklāja, ka ēdot kokosriekstu eļļu dienas sākumā, kopā pa dienu tika uzņemtas mazāk kalorijas. Vidēji par 256 kalorijām mazāk!
 

Kokosriekstu eļļa palīdz sadedzināt pašus bīstamākos taukus ķermenī

Kurš gan negrib sev plakanāku vēderu, bet vai zināji, ka tauki, kas ir atrodami vēdera reģionā ir paši bīstamākie, jo tie atrodas vēdera dobumā un ap svarīgiem orgāniem? Kad šie tauki ir pārāk daudz, tie ir bieži saistīti ar dažādām slimībām un pāragru nāvi.

Papildinot uzturu ar kokosriekstu eļļu, varēsi ātrāk atbrīvoties no šī tipa taukiem un pasargāt sevi no bīstamām slimībām.

Vienā pētījumā 40 sievietes tika sadalītas divās grupās, kur vienai grupai 28 dienas tika dotas 2 ēdamkarotes (30 grami) ar kokosriekstu eļļu un otrai grupai sojas pupiņu eļļa.

Abām grupām lika ēst mazāk kaloriju kā patērē un staigāt katru dienu. Rezultātā abas grupas zaudēja aptuveni 1 kilogramu, bet tika novērots, ka  tai grupai, kas uzņēma kokosriekstu eļļu, vidukļa apkārtmērs samazinājās, bet grupai, kas uzņēma sojas pupiņu eļļu, bija pat novērojams mazs vidukļa tauku pieaugums. Pirmajai grupai novēroja pieaugumu labā (HDL) holesterīna līmenim, bet otrai grupai tas samazinājās un palielinājās sliktais (LDL) holesterīns.

Citā pētījumā, kur vīrieši ar lieko svaru 4 nedēļu garumā uzņēma katru dienu 30 gramus kokosriekstu eļļu, viduklis samazinājās vidēji par 2.85 cm.

Kopumā, pētījumi norāda uz to, ka svara samazināšanas efekts kokosriekstu eļļai nav pārāk liels, bet iedarbība uz vidukļa apkārtmēru ir vērā ņemama.

Ja mērķis ir samazināt vidukļa apkārtmēru uz tauku rēķina, tad kokosriekstu eļļu ir obligāti jāiekļauj uzturā. Ja tiecies tieši pēc svara samazināšanas (kilogramos), tad ir pieejamas efektīvākas metodes.Bet kā ar kalorijām?

Svarīgi atcerēties, ka kokosriekstu eļļa sastāv no taukiem. Katrs grams tauku satur 9 kalorijas un kokosriekstu eļļa nav izņēmums.

Ja nemainīsi esošo uzturu, kura dēļ neizdodas nomest lieko svaru un pa virsu pievienosi vēl kokosriekstu eļļu, tad ir sagaidāms pretējs efekts – Tu visdrīzāk pieņemsies vēl vairāk svarā. Ja mērķis ir notievēšana, tad ir svarīgi pārliecināties, ka uzturā uzņemot kokosriekstu eļļu, vēl aizvien dienā ir kaloriju deficīts.

Tomēr, ja esi viens no tiem, kuriem pa dienu vai pat pirms gulētiešanas prasās kaut ko saldu panašķēt, tad kokosriekstu eļļa varētu palīdzēt tikt galā ar karošanos pēc saldumiem. Tauki, kas ir kokosriekstu eļļā ir ievērojami sātīgāki kā ogļhidrāti vai cukuri no saldumiem, tāpēc paņemot tējkaroti kokosriekstu eļļas varēsi noremdēt izsalkumu.

Jo retāk ēdīsi saldus, ar cukuru pilnus našķus, jo retāk tādi arī prasīsies.Kad uzņem pietiekošu daudzumu olbaltumvielas un taukus, ķermenis iemācās tos efektīvāk izmantot enerģijā un vairs neprasa cukuru, kā enerģijas avotu.Kokosriekstu eļļa palīdz cīņā pret infekcijām

Lai retāk slimotu un uzlabotu savu imunitāti, iekļauj kokosriekstu eļļu uzturā. Tā satur laurīnskābi, kas ir atrodama eļļā esošajās taukskābēs. Kad laurīnskābe tiek uzņemta, tā ceļo caur ķermeni un iznīcina daļu baktērijas, sēnītes un vīrusus. Kokosa eļļu var biežāk uzņemt uzturā, kad jau slimība ir pielavījusies vai pasargātu sevi, kad citi apkārt slimo.

Kokosriekstu eļļa matiem

Kokosriekstu eļļu var lietot matos, kā lielisku alternatīvu ķīmiskajiem kondicionieriem vai citiem matu kopšanas un ieveidošanas līdzekļiem. Tā ir ļoti veselīga galvas ādai, pasargā to no infekciju slimībām un sēnītēm, tāpat arī veicina matu augšanu. Kokosriekstu eļļa matiem liks būt kuplākiem, spīdīgākiem un veselīgākiem.

kokosriekstu udens

Kokosriekstu eļļa sejai un ādai

Kokosriekstu eļļa ir plaši zināma, kā ādu mitrinoša un pasargājoša eļļa. To var izmantot visam ķermenim un sejai. Vasarā kokosriekstu eļļa var būt noderīga, lai atjaunotu un mitrinātu ādu pēc sauļošanās. Kokosriekstu eļļu cilvēki izmanto arī, lai mitrinātu sausu ādu, kad ārā ir mitrs, vējains vai auksts laiks.

Ja ir vēlēšanās kokosriekstu eļļu lietot sejas ādas mitrināšanai un atjaunošanai, tad to var uzklāt maigi uz sejas ādas pirms gulētiešanas. Ja Tev ir taukaina āda, tad vēlams to vien uz īsu brīdi (zem 15 minūtēm) turēt uz ādas un pēc tam ar siltu ūdeni noskalot. Cilvēkiem, kuriem regulāri metās pumpas uz sejas, kokosriekstu eļļa var palīdzēt sejas ādu attīrīt, jo tai ir antibakteriālas īpašības.Uzlabo smadzeņu funkciju alcheimera slimniekiem

Pasaulē visizplatītākā demences forma ir alcheimera slimība. Šī smadzeņu un atmiņas laupošā slimībā galvenokārt skar cilvēkus vecumā virs 65 gadiem. Ir atklāts, ka konkrētā smadzeņu reģionā, smadzenēm pazūd spēja glukozi pārstrādāt enerģijā tiem, kas slimo ar šo slimību.

Kā iepriekš rakstījām, vidēja garuma taukskābes ķermenī tiek izmantotas uzreiz enerģijā vai tiek pārvērstas ketonos. Ketoni ir perfekts alternatīvais enerģijas avots smadzenēm, kas nevar efektīvi izmantot glukozi. Izmantojot ketonus enerģijai, pazūd daļa alcheimera slimības blaknes.

Kāds pētījums, kas tika veikts 2006. gadā, atlāja, ka uzņemot kokosrieku eļļu, noveda pie tūlītējiem smadzeņu darbības uzlabojumiem tiem, kuriem atklāja alcheimera slimību agrā stadijā.

Vairāki citi pētījumi apstiprina šo atklājumu un tagad vidēja garuma taukskābes tiek pētītas, kā potenciāli terapeitisks līdzeklis alcheimera slimniekiem.

Kokosriekstu eļļas cena

Kokosriekstu eļļa var maksāt no €4 līdz pat €20. Cena var atšķirties pēc kokosriekstu eļļas tilpuma (vidēji sākot no 200ml līdz pat 1l), zīmola un kvalitātes – bieži vien lētākas kokosriekstu eļļas var nebūt pārāk kvalitatīvas, tām var atšķirties krāsa un nebūt izteiksmīga kokosriekstu smarža. Ja interesē, kur pirkt kokosriekstu eļļu – vislabāk to ir meklēt dabīgo preču veikalos vai pasūtīt internetā. Iepirkšanās centros, kā Rimi, īpaša uzmanība ir jāpievērš kokosriekstu eļļas kvalitātei.