Polifenoli uzturā pagarina mūžu

217
polifenoli

Polifenoli, kas ir atrodami lielākoties ogās, augļos, garšaugos, kafijā, tējās un tumšajā šokolādē, paildzina potenciālo mūža ilgumu. Pētnieki no Barseolans Universitātes ir nonākuši pie pārliecinošiem pierādījumiem par polifenolu ietekmi uz cilvēka mūža ilgumu.

Ir atklāts, ka ogās un dārzeņos esošie polifenoli dara aizraujošas lietas gan mēģenēs, gan dzīvnieku testos. Tie ierobežo vēža šūnu izplatīšanos un vairošanos, pasargā asinsvadus, aktivizē saistaudu atjaunošanos, pasargā muskuļus un smadzenes, veicina tauku degšanu un palīdz šūnām veikt sevis labošanu.

Interesanti, ka epidemiologiem tomēr nav izdevies gūt pārliecinoši daudz datus par polifenolu ietekmi uz cilvēka mūža pagarināšanu. Mūsdienās ir grūti vairs atrast cilvēkus, kuri ilgstoši pārtiek no pilnvērtīga uztura, kas satur pietiekoši daudz dārzeņus, augļus, ogas, riekstus un citus polifenolu bagātus ēdienus. Otrs iemesls ir tāds, ka dati standartā par cilvēku ilgtermiņa ēšanas paradumiem tiek apkopoti aptaujas formā, kas nav pati uzticamākā izpētes metode.

Spāņu pētnieki veica izpēti iesaistot 807 cilvēkus vecumā no 65 gadiem. Pētījums ilga divus gadus, kura laikā tika izsekots, cik daudz pētījuma dalībnieki uzņem uzturā polifenolu ar ēdienus. Rezultāti tika apkopoti divos veidos – tradicionālais, kas ietver aptauju veikšanu un modernais – ņemt ūrinanalizes no testa dalībniekiem, lai noteiktu polifenolu metabolītu līmeni.

Pēc 2 gadiem bija miruši 274 pētījuma dalībnieki jeb 34%. Analizējot visu dalībnieku ēšanas paradumus pēc aptaujas rezultātiem, netika novērotas nekādas spēcīgas korelācijas. Tomēr analizējot pēc modernākas metodes, augsts polifenolu koncentrāts urīnanalīzēs korelēja ar samazinātu risku no visa veida mirstības.

Lai arī šis tests kopumā apstiprināja polifenolu pozitīvo ietekmi uz vispārējo mūža ilgumu, ir jāveic vēl papildus pētījumi, lai nonāktu pie galējas atbildes. Būtu svarīgi noskaidrot, kā polifenolu bagāts ēdiens ietekmē jaunākus cilvēkus un cilvēkus no citām valstīm, kur atšķirās ēšana paradumi.