Izvairies no stresa un pasargā sevi no vīrusiem

125
viruss

Bieži jau ir dzirdēts, ka ikdienas stress samazina cilvēka mūža ilgumu, padara notievēšanu grūtāku un visādi citādi nelabvēlīgi ietekmē organismu. Zinātnieks vārdā Šeldons Koens jau 1991. gadā veica pētījumu par stresa ietekmi uz mūsu imūnsistēmu, iegūstot atziņas, kas ļoti labi noder arī šodien.

Koens pētīja, cik daudz stress palielina iespēju saslimt ar dažādiem saaukstēšanās vīrusiem. Viens no šiem vīrusiem bija koronavīruss 229E. Pārējie vīrusi, kas tika pētīti bija rinovīruss 2. tips, rinovīruss 9. tips, rinovīrusa 14. tips un respiratori sincitiālais vīruss (RSV).

Zinātnieki 394 testa dalībniekiem nāsīs iepilināja vīrusus un vēroja, kas notiksies. Veicot aptaujas, pētnieki noteica dalībnieku psiholoģiskā stresa līmeni.

Rezultāti

Jo augstāks testa dalībnieku stresa līmenis bija, jo augstāka iespēja tiem bija saslimt ar šiem vīrusiem.

vīrusi
vertikālā līnija – testa dalībnieki, kuri saslima (%), horizontālā līnija- psiholoģiskā stresa indekss

stress
vertikālā līnija – pacienti, kuri saslima (%), horizontālā līnija – vīrusu veidi, baltā kolonna – zems stresa līmenis, melnā kolonna – augsts stresa līmenis

Secinājumi

Zinātnieki atzīst, ka rezultāts ir iespaidīgs. Starp 3 ļoti atšķirīgiem vīrusiem (rinovīruss, koronavīruss, respiratori sincitiālais vīruss) ir novērojamas vienotas tendences – stress ir saistīts ar imunititātes krišanos, kas noved pie novājināta organisma. Šādam organismam ir ievērojami augstāka iespēja saslimt ar katru no testētajiem vīrusiem.

Avots