Vai var dzert kafiju, kad esi slims?

129
bezkofeina kafija

Kad esi saslimis, ir tikai saprotami, ka vēlies ēdienus un dzērienus, kas rada patīkamas sajūtas un pie kuriem esi pieradis ikdienā. Daudziem cilvēkiem šāds dzēriens ir kafija.

Veseliem cilvēkiem kafija rada ļoti minimālas negatīvās blaknes. Vēljovairāk, tā pat sniedz pozitīvu efektu, jo satur daudz antioksidantus. Kafijā esošais kofeīns uzlabo koncentrēšanās spēju un padara cilvēkus možākus. Kā arī tas var palīdzēt notievēt, jo veicina tauku degšanu.

Kad sanāk saslimt un ir jāpārskata sava ēdienkarte, lai pārliecinātos, ka tiek uzņemts viss nepieciešamais veselības uzlabošanai, var rasties jautājums – vai kafiju var dzert, kamēr esi slims? Dzērienam ir gan savi plusi, gan mīnusi – atkarīgs no tā, ar ko slimo. Kā arī kafija var ietekmēt dažādu medikamentu darbību.

Kafija palīdz justies mundrākam

Ir skaidrs, ka kafija ir neatņemama rīta rituāla sastāvdaļa daudziem cilvēkiem, kas palīdz ātrāk pamosties. Izrādās, ka pat bezkofeīna kafijai piemīt enerģizējošs efekts, pateicoties placebo efektam.

Tieši tāpēc daudzi kafijas dzērāji varētu izvēlēties dzert kafiju, kad ir apslimuši, lai justos možāki un enerģiskāki. Šāda pieeja varētu strādāt, ja ir novērojama neliela apaukstēšanās. Tomēr lielāku ieguvumu varētu gūt gan no zaļās tējas, gan citām zāļu tējām, kurām piemīt ārstējošs vai simptomus mazinošs efekts.

Kafija var dehidrēt un izraisīt caureju

Kafijai arī piemīt negatīvas blaknes. Kafijai ir diurētiska iedarbība jeb tā izdzen šķidrumu laukā no cilvēka ķermeņa. Šķidrums tiek izdzīts gan ar urīnu, gan ar defekāciju. Šāds efekts dažus cilvēkus var novest pie dehidrācijas un pat caurejas.

Ir pētījumi, kas apstiprina to, ka divas līdz trīs kafijas krūzes dienā neveicina dehidrāciju. Vēljovairāk, regulāri kafijas dzērāji varētu būt jau pieraduši pie kafijas diurētiskās iedarbības un neizjūt negatīvu ietekmi uz šķidrumu balansu.

Tomēr, ja Tev slimojot ir novērojama vemšana un caurēja, tad no kafijas vajadzētu izvairīties. Vemšana un caureja dehidrē organismu, tāpēc ir nepieciešams atgūt šķidrumu un zaudētos minerālus.

Kafija var sakairināt kuņģa čūlas

Kafija ir skāba, tāpēc tā var radīt kuņģī kairinājumu. No tās vajadzētu izvairīties cilvēkiem ar vēdera problēmām.

Tika veikts pētījums ar 302 dalībniekiem, kuriem bija kuņģa čūlas. Vairāk kā 80% informēja, ka piedzīvo vēdera sāpes vai diskomfortu pēc kafijas dzeršanas.

Tomēr citā pētījumā ar 8000 dalībnieku, netika novērota spēcīga korelācija starp kafiju un vēdera sāpēm no kafijas.

Acīmredzot, kafija ļoti individuāli iedarbojas uz tiem, kuriem jau ir vēdera problēmas. Tāpēc rekomendācija būtu izvairīties no kafijas cilvēkiem ar kuņģa čūlu vai citām vēdera problēmām.

Ietekmē medikamentu iedarbību

Kafija var ietekmēt dažādu medikamentu iedarbību. Tā var pastiprināt iedarbību medikamentiem, kas satur stimulantus. Kā arī kafija var ietekmēt dažādu antibiotiku efektivitāti.

Ir iespējams, ka regulāro kafijas lietotāju organisms jau ir pielāgojies un viņiem kafijas lietošana neietekmē pret saaukstēšanās zāļu iedarbību. Tomēr vienmēr paliek opcija dzert bezkofeīna kafiju, jo tieši kofeīns ir tas, kas iedarbojas uz medikamentiem.

Lietojot medikamentus vienmēr ir jāizlasa lietošanas instrukcija vai jākonsultējas ar ģimenes ārstu, ja vēlies būt pilnībā drošs par kafijas ietekmi uz medikamentiem.